Kredyt konsolidacyjny – jak wybrać ten najkorzystniejszy?

Administrator | | Mar 5, 04:22 pm

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie coraz częściej oferowane przez banki dla klientów, którzy spłacają już kilka różnych zobowiązań finansowych i z różnych powodów chcą zamienić te pożyczki na jeden kredyt z niższym miesięcznym zobowiązaniem zamiast kilku. Najczęstszym powodem decyzji o zaciągnięciu tego tupu kredytu są kłopoty ze spłatą kilku pożyczek jednocześnie – ciężko jest dotrzymywać kilku różnych terminów i spłacać kilka różnych kredytów opiewających na różne sumy. Takie zobowiązania z reguły bardzo obciążają portfel kredytobiorcy, dlatego chęć konsolidacji tego wszystkiego nikogo raczej nie dziwi. Kredyt konsolidacyjny to niewątpliwe bardzo wygodne rozwiązanie i rzeczywiście potrafi odciążyć nasz domowy budżet. Jednak czy ta „oszczędność” nie jest jedynie pozorna? Aby móc odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy przeanalizować kilka ważnych czynników, tj. wysokość miesięcznej raty, oprocentowanie, koszt całkowity i wydłużenie okresu spłaty ewentualnego kredytu konsolidacyjnego.

Wysokość raty i oprocentowanie

Pierwszym elementem, który jest decydujący, gdy mówimy o konsolidacji ewentualnych kredytów, jest niska miesięczna rata. Często niestety wiąże się ona z dość wysokim oprocentowaniem takiej pożyczki. Nierzadko oferta konsolidacji, jaką jest gotowy przedstawić nam bank, zależy od naszej historii kredytowej – bank sprawdza ją w Biurze Informacji Kredytowej (tzw. BIK-u). Jeśli w przeszłości mieliśmy problemy ze spłatą zaciąganych zobowiązań finansowych, ewentualna oferta kredytu konsolidacyjnego niestety może być dla nas mało opłacalna. W takiej sytuacji ciężko o korzystne oprocentowanie. Czasem może się nawet okazać, że nasza historia kredytowa całkowicie przekreśla nasze szanse na konsolidację albo oprocentowanie kredytu będzie tak wysokie, że nawet niska rata miesięcznego zobowiązania nic nam nie da, ponieważ kredyt będzie w naszej sytuacji całkowicie nieopłacalny.

Wydłużenie okresu spłaty i całkowity koszt kredytu

Niska rata kredytu również powinna nas zastanowić. Powinno nam się wydać oczywiste, że jeśli nasza rata będzie niższa, automatycznie wydłuży się nam okres spłaty kredytu. Bank przecież nie umorzy nam części naszych zobowiązań, a jedynie wydłuży je w czasie – często niestety na dłuższy okres. Nie bez znaczenia jest również całkowity koszt naszego ewentualnego kredytu. Na początku nie zwraca się na niego uwagi, jednak bankowi trzeba będzie niestety oddać więcej niż się pożyczyło. Czasem dużo więcej – jeśli oprocentowanie jest dość wysokie. To też należy wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad opłacalnością naszego ewentualnego kredytu. Nierzadko, gdy decydujemy się na konsolidację z powodu przejściowych problemów finansowych, warto zastanowić się, czy nie warto skorzystać z innego rozwiązania – banki często przy udzielaniu kredytów oferują możliwość zawieszenia spłat na kilka miesięcy w przypadku gdy kredytobiorca chwilowo przestanie być wypłacalny w przypadku problemów zdrowotnych bądź utraty pracy. To niejednokrotnie o wiele lepsze rozwiązanie niż kredyt konsolidacyjny.

Jeśli jesteśmy zdecydowani na kredyt konsolidacyjny, powinniśmy przeanalizować oferty przynajmniej kilku banków, odnosząc się do wyżej wymienionych czynników. Aby móc zrobić to jak najrzetelniej, możemy skorzystać z pomocy doradców finansowych. Specjalista dokona dogłębnych analiz i odpowiednich prognoz. Dzięki temu jako kredytobiorcy staniemy się pewniejsi i z pełną świadomością będziemy w stanie zdecydować, który kredyt konsolidacyjny jest dla nas najkorzystniejszy.

Stworzone przez ŁatwaGotówka