Znaczenie lokaty bankowej w inwestycjach

Administrator | | Nov 3, 11:18 am

W praktycznie każdej racjonalnej strategii inwestycyjnej duże znaczenie odgrywa lokata bankowa. W artykule zobaczysz, w jaki sposób analizować potencjał lokat bankowych, jak wybierać najlepsze oferty z banków detalicznych i jak manipulować w opłacalny sposób portfelem inwestycyjnym.

Charakterystyka lokaty bankowej i droga do większych zysków

Lokata bankowa to przede wszystkim narzędzie do ochrony zarobionego kapitału przed zgubnymi procesami inflacyjnymi. Stopy procentowe wpływają bezpośrednio na opłacalność lokaty bankowej. Jeżeli w gospodarce krajowej masz do czynienia z wysokimi stopami procentowymi, a jednocześnie stosunkowo niską inflacją, wtedy lokata bankowa opłaca się nawet bardziej od niektórych instrumentów rynku kapitałowego, bo daje zysk bez ryzyka. Lokata bankowa jest w Polsce opodatkowania na poziomie 19%, ale inwestor indywidualny nie musi się martwić oddzielnym opłacaniem zobowiązania. Robi to standardowo bank detaliczny w zwyczajowym okresie rozliczeniowym. Warto zawsze monitorować realną wartość lokaty bankowej. Czyli od oprocentowania nominalnego odejmij opodatkowanie (19%, tzw. podatek Belki), a także inflację. Wskaźnik inflacji znajdziesz na stronach Narodowego Banku Polskiego. Przy niskich stopach procentowych lokata też daje zarobić, ale znacznie mniej i dalej chroni przed inflacją. Zachowanie pewnych oszczędności na lokacie bankowej jest racjonalnym posunięciem w każdym planie inwestycyjnym. Kapitał zgromadzony na lokacie bankowej możesz bowiem wykorzystać przy innych okazjach. Długoterminowa strategia inwestycyjna jest zdecydowanie najlepsza w zmiennych warunkach ekonomicznych. Warto to zapamiętać.

Lokaty strukturyzowane jako ciekawa alternatywa do zarobkowania

Niektóre lokaty banki detaliczne łączą bezpośrednio z ryzykownymi instrumentami, np. funduszami inwestycyjnymi, akcjami, czy obligacjami korporacyjnymi. Lokaty strukturyzowane, czyli połączone z różnymi instrumentami to ciekawa alternatywa dla inwestorów, którzy nie posiadają żadnej wiedzy ekonomicznej, a jednak chcą nieco bardziej zaryzykować. Niestety w lokatach strukturyzowanych istnieje możliwość straty sporej części kapitału nawet po kilku latach. Zwykła lokata daje niewielki, lecz stabilny zysk. Lokata bankowa to raczej narzędzie oszczędnościowe niż faktyczna inwestycja, ale od zrozumienia rodzajów wszystkich lokat bankowych i działania stóp procentowych dojdziesz do solidnych wniosków, które odbiją się na dalszym generowaniu zysków.

Lokata bankowa przyda się w każdych warunkach inwestycyjnych

Lokata bankowa to zatem poduszka bezpieczeństwa, instrument zapewniający ochronę przed inflacją, niezależnie od wysokości stóp procentowych ogłaszanych przez NBP. Lokata bankowa stanowi początek na drodze inwestycyjnej, chociaż wiele osób niestety nie wychodzi ponad oszczędzanie na lokacie. Jeżeli nie masz zbyt dużych skłonności do ryzyka to jednak całkiem racjonalne rozwiązanie.

Stworzone przez ŁatwaGotówka