Pożądane zmiany na rynku kredytów gotówkowych

Administrator | | Jan 19, 12:03 PM

Większość pożyczkobiorców często nie ma wyjścia i musi zaciągać kredyty gotówkowe w stosunkowo podejrzanych instytucjach. W artykule porozmawiamy o pożądanych zmianach na rynku kredytowym. Zobaczysz również na jakie elementy musisz mocno uważać, żeby nie zagrozić przyszłości ekonomicznej gospodarstwa domowego – ten strona z pewnością pomoże w podejmowaniu decyzji http://kredytowymarket.com.pl/.

Lichwiarskie praktyki należy możliwie najszybciej zlikwidować

Jeden z największych problemów rynku kredytowego to po prostu lichwa. Kredyt udzielany na mocno niekorzystnych warunkach dla klienta indywidualnego lub biznesowego. Niektóre parabanki stosują mocno ryzykowne praktyki z perspektywy klienta. Na co musisz obowiązkowo uważać? Przede wszystkim nie zgadzaj się na zabezpieczenie bardzo małych chwilówek dużym majątkiem, szczególnie nieruchomością. Nieuczciwe podmioty chętnie przejmują nieruchomości, specjalnie rozwiązują umowy kredytowe, ubiegają się o natychmiastowy zwrot kapitału początkowego wraz z odsetkami. Jeżeli nie jesteś w stanie wywiązać się ze spłaty błyskawicznie, wtedy po prostu tracisz wypracowany latami majątek. Nieuczciwe parabanki umieszczają również niezwykle wysokie prowizje, które w dużym stopniu przekraczają sumę oprocentowania pożyczki krótkoterminowej. O tym jednak klient dowiaduje się najczęściej po podpisaniu umowy. Prowizję naturalnie odlicza się od kwoty kredytu. A zatem klient finalnie otrzymuje znacznie mniej pieniędzy niż potrzebował, co paradoksalnie prowadzi do podpisania kolejnej umowy kredytowej. Jak widać wejście w spiralę zadłużenia nie jest trudne.

Nieuczciwe podmioty na rynku kredytowym – jak rozpoznać?

Jak zatem rozpoznać uczciwe instytucje pożyczkowe? Do tego przydaje się kontrola listy ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. Akurat KNF regularnie publikuje wiadomości o nieuczciwych praktykach i instytucjach. O wielu podejrzanych praktykach powiadamia konsumentów również UOKIK. Raporty UOKIK, a także KNF to ogromna przewaga dla przeciętnego kredytobiorcy. Według najnowszych informacji prawdopodobnie nastanie koniec lichwiarskich pożyczek krótkoterminowych. Pożyczkobiorca będzie dodatkowo chroniony lepszymi normami prawnymi. Lichwiarskie praktyki ograniczają zaufanie do podmiotów występujących szczególnie na rynku parabankowym. Oczywiście nie każda firma pożyczkowa jest nieuczciwa. Dotychczasowe ustawy dają jednak możliwości nadużyć. Stabilność rynku kredytowego, różnorodność podmiotów w branży, konkurencyjność w optymalnych granicach prawa to właściwie fundamenty dynamicznego rozwoju gospodarczego. Człowiek, który ma pewność, że zapłaci za kredyt zgodnie z podstawową umową jest w stanie znacznie lepiej zaplanować strukturę wydatków i dochodów. Mniejsza presja psychiczna również zachęca do pozyskiwania krótkoterminowych kredytów. Wprowadzenie naturalnej sprawiedliwości na rynek kredytowy usprawni oczyszczenie branży z mało etycznych podmiotów.

Wykluczeni finansowo w dużej ilości – prawdopodobne ułatwienia

Otoczenie prawne w znaczący sposób wpływa na wartość krajowego rynku pożyczek alternatywnych. Banki detaliczne i tak udzielają kredytów osobom o wysokiej zdolności kredytowej. W Polsce występuje jednak ogromna grupa ludzi wykluczonych z opieki banków detalicznych. Ta grupa ma niewielkie dochody i jednocześnie stałe potrzeby konsumpcyjne uzupełniane od czasu do czasu kredytami gotówkowymi. Wskazana grupa docelowa jest bardzo duża, liczona w setkach tysięcy. Udoskonalenie przepisów pozwoli takim osobom lepiej gospodarować budżetem, często całych rodzin. Jakie wady dostrzegasz na współczesnym rynku kredytowym w Polsce?

Stworzone przez ŁatwaGotówka